Platforma za stvaranje boljeg poslovnog okruženja u BiH

(Sarajevo, 26. april 2017. god.) U organizaciji Grupacije Naša perspektiva i Mreže za lokalni ekonomski razvoj u BiH – LEDnet, u Sarajevu je 26.04.2017. god. u hotelu Europe, sa početkom u 11.15 sati održan stručni skup na temu „Platforma za stvaranje boljeg poslovnog okruženja u BiH: – bolji programi podrške za razvoj biznisa kroz veću odgovornost vlada – preko 3000 parafiskalnih nameta koče razvoj privrede -“.

Mreža za lokalni ekonomski razvoj u BiH – LEDnet, kao najveća mreža koja okuplja predstavnike iz sva tri sektora, je kreirala Platformu za stvaranje boljeg poslovnog okruženja u BiH – poslovnookruzenje.ba. Platforma je pokrenuta kako bi na jednom mjestu predstavila sve prepreke za razvoj biznisa, parafiskalne obaveze, te probleme malih farmera koje koče razvoj poslovnog okruženja u BiH. Pored toga, platforma sadrži i bazu Programa podrške za razvoj biznisa u kojoj su identifikovani programi koji doprinose poboljšanju poslovnog okruženja u BiH. Pored baza, predstavljane su i analize sa preporukama koje korisnicima služe kao osnov za kreiranje i unaprijeđenje razvojnih politika i mjera koji, u konačnici, trebaju da doprinesu poboljšanju poslovnog okruženja u BiH.

 

“Platforma koristi participativan model predlaganja i azuriranja bazi. Iz ovog razloga, pozivamo sve građane BiH da prijave prepreke, obaveze i probleme za koje smatraju da predstavljaju prepreku razvoju poslovnnog okruženja, te programe podrške za razvoj biznisa iz njihovih zajednica. Također, pozivamo predstavnike iz sva tri sektora, a posebno kreatore politika u BiH, da koriste analize i prijedloge koje budu dostupne na Platformi u cilju kreiranja povoljnijeg poslovnog okruženja. LEDnet mreža će nastojati da Platformu učini još jednostavnijom za upotrebu i na taj način poveća broj korisnika iste, te da kroz razne dodatne analize koje će biti dostupne na Platformi poveća i njenu korisnost i relevantnost kako bi ona služila kao nezaobilazna tačka pri definisanju mjera za unaprijeđenje poslovnog okruženja u BiH”, istakla je ispred LEDnet mreže Alisa Gekić, direktorica Centra usluga LiNK Mostar.

 

Na skupu je predstavljena proširena platforma sa bazom i analizom programa podrške koja će omogućiti razmjenju iskustava i primjenu dobrih praksi među kreatorima programa podrške, kao i olakšan proces zagovaranja organizacijama civilnog društva. Krajnji rezultat je omogućiti da što više biznisa bude podržano na što bolji način.

 

“Savremena teorija i praksa razvoja bizisa pokazuje da uspješnost poslovanja i razvoj privrede uveliko zavise od podrške koja im se pruža. Isto tako, jedno od osnovnih prepreka za kreiranje povoljnijeg poslovnog okruženja je nedostatak koordinacije i transparentnosti pri implementaciji programa podrške za razvoj biznisa. Trenutno u BiH ne postoji jedinstvena baza programa podrške koja je dostupna svim akterima ekonomskog razvoja i koja sadrži neophodne analize programa podrške sa preporukama”, rekao je Armin Alijagić, predsjedik Grupacije Naša perspektiva.

 

Na skupu su učestvovali predstavnici nadležnih vladinih institucija organa, privrednika i njihovih udruženja, predstavnika međunarodnih organizacija, razvojnih agencija, medija i drugih odgovarajućih institucija.

 

Skup je organizovan u sklopu MATRA projekta “Jači glas civilnog društva za bolje poslovno okruženje i povećanu odgovornost vlada“, koji finansira Ambasada Kraljevine Nizozemske u BiH.

Related Posts